Pruva Haber
Denizlerden

Akabe Limanında alarm durumuna geçildi

Süveyş Kanalı’nın yeniden açılmasının ardından yaşanacak muhtemel gelişmeler kapsamında Akabe Limanı’nda alarm durumuna geçildi.

Ürdün Deniz İdaresi, Süveyş Kanalı’nın yeniden açılmasının ardından yaşanacak muhtemel gelişmeler kapsamında ülkenin güneyindeki Akabe Limanı’nda alarm durumuna geçildiğini duyurdu.

Ürdün resmi ajansı PETRA’nın haberine göre, Deniz İdaresi Genel Müdürü Muhammed Selman, düzenlediği basın açıklamasında, Süveyş Kanalı’ndaki seyrüseferin yeniden başlaması durumunda oluşacak muhtemel yoğunluğa dair ülkede yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Selman, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan geminin yüzdürülmesi ve kanalın deniz trafiğine yeniden açılması durumunda kanaldan gelecek gemilerin Akabe Limanı’na yanaşabilmesi için kapsamlı ve eksiksiz bir plan yaptıklarını belirtti.

Böyle bir durumda canlı hayvan, araba, kimyasal madde gibi muhtelif ürünler taşıyan 13 geminin aynı anda Akabe Limanı’na gelmesinin muhtemel olduğuna işaret eden Selman, Akabe Limanı’ndaki tüm terminallerin olası her türlü durumla başa çıkmaya hazır olduğunu belirtti.

Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta karaya oturarak tüm dünyada deniz ticaretini etkileyen “The Ever Given” isimli geminin yeniden yüzdürülmesi için yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, dün geminin karaya oturması nedeniyle kanalın kuzey ve güneyinde 321 geminin geçiş için beklemek zorunda kaldığını açıklamıştı.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin kısalması nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

“The Ever Given” isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı. Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart’ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı’ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart’ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını” bildirmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mavi Marmara yolcularından mağdurların avukatı Gülden Sönmez, yargı sürecini anlattı

pruvahaber2021

Gebze’de balıkçılar deniz altındaki müsilajdan şikayetçi

pruvahaber2021

Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

pruvahaber2021

Yunanistan’ın mültecilere karşı yasa dışı uygulamaları belgelendi

pruvahaber2021

Okyanus aşırı seyir yapan gemide biyoyakıt denemesi!

pruvahaber2021

Körfez Akıntısı’nın ortadan kalkması ciddi bir iklim felaketine yol açabilir

pruvahaber2021

Çınarcık açıklarında arızalanan 70 metrelik gemi kurtarıldı

pruvahaber2021

Akar Denizcilik gemisinde 3 mürettebat yaşamını yitirdi

pruvahaber2021

Balon balığı alımları başladı

pruvahaber2021