Pruva Haber
Köşe Yazıları

Birlikte Hareket Etmek

Birlikte hareket etmek, toplum yaşamının temel güdülerindendir. Hakkın, ulaşmanın, başarının yolu `bir` olmaktan geçiyor. Amaçlarına göre siyasi, ticari, sosyal olarak bir araya gelebileceğiniz çok çeşitli sivil toplum kuruluşları var. Bu yazının konusu ise belki de en temiz, en doğal birlikteliklerin doğduğu `Mezun Dernekleri`.

Dayanışmanın, kendinden sonra gelene yol açmanın, yanında olmanın, kol kanat germenin, aynı zamanda da yaşamın ağır yükünden bir an olsun sıyrılıp, nefes almak istediğinizde o eski dostlarınızla buluşabilmenin en güzel yolu, mezunlar derneğinin bir parçası olmaktan geçiyor.

Çıkarsız arkadaşlıkları ve en saf haliyle dostlukları okul sıralarında yaşadık. Beraber öğrendik, beraber büyüdük. Aynı sıralardan, aynı koşullardan, aynı hedeflerle beraber yol aldık. Zorluğu, kolaylıkları, darlığı, mutlulukları hep beraber deneyimledik. Kısaca bir yaşamı beraber paylaştık.

O yüzden `dayanışma` sözcüğü mezun derneklerinde sadece yazıda kalmıyor. Atılan her adımın arkasında `bir olmak` var. Öğrenci kardeşinizin geçim sorununa beraber çözüm buluyorsunuz. Mezununuza iş bulma gibi en zor alanda dört bir koldan hep beraber harekete geçiyorsunuz. Mesleki konularda kamuda veya özel sektörde herhangi bir hak kaybı varsa peşine beraber düşüyorsunuz. Her platformda binlerce mezununuzu temsil ediyorsunuz. Çabalarınız ve kazanımlarınız saymakla bitmez…

Mezun dernekleri doğaları gereği herkese en kolay şekilde erişebilecek ve her kesimden koşulsuz destek görebilecek kurumlar olmaları nedeniyle; günümüzde sadece kendi iç çevreleri açısından değil, sosyal dayanışmanın da ana unsuru haline geldi.

Güzel İzmir’imizin yakın zamanda acı bir deneyimi oldu. Bir depremzede olarak bir daha hiç kimsenin yaşamasını istemediğim çok zor günleri yeni yeni atlatmaya çalışıyoruz. Ancak bu acı olay büyük bir kenetlenmeyi de beraberinde getirdi.

Bu kenetlenmenin bir güzel örneğini de mensubu olmaktan gurur duyduğum DEFMED (Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği) ve ismi ile müsemma, yalnız İzmir’in değil ülkemizin gururu İzmirAtatürk Lisesi`nin mezunlar derneği IAL Mezunları Derneği ile birlikte sergiledi. Çok anlamlı bir projeyle kente ve çocuklarımıza mütevazı bir yaşam merkezi kazandırdı. Bu iki güzide kurumu bir araya getiren değerli dostlara teşekkürlerimi borç biliyorum ve yine biliyorum ki bu bir ilk adımdı, yarın birlikte gerçekleştirebileceğimiz birçok proje ve etkinlik olacak. Heyecanla bekliyorum.

Mezun derneklerinin çatısı altında, okul sıralarından gelen dostluk duygusu ve birlikte hareket etme hevesiyle bir araya geldiğimizde aşılamayacak duvar, çözülemeyecek sorun yok. Gönüllülere ve üyelere çok büyük ihtiyaç var.  

`Birlikten kuvvet doğar.`

Sevgilerimle

Bülent İBİK

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yolu Deniz, Özü İnsan…

pruvahaber2021

Haberimiz neta, dümenimiz viya olsun…

pruvahaber2021

Kabotaj hakkı, Türk denizciliğinin tacı ve kalesidir

pruvahaber2021