Pruva Haber
Denizlerden

Deniz araçları bağlama noktalarında çevreci yaklaşımlar

1480 kilometre kıyı uzunluğuna sahip Muğla’da, deniz araçlarının trafiğinin düzenlenmesi ve deniz kirliliğinin önüne geçmek amacıyla Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında istişare toplantısı düzenlendi.

Valilik Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından koordine edilen toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı, ilçe kaymakamları, Belediye Başkanları Sahil Güvenlik, Üniversite, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman, Deniz Ticaret Odası Başkanları, Ticaret Odaları ve Liman Başkanlıklarından temsilciler ile WWF Türkiye, Deniz Temiz Derneği TURMEPA gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.Toplantıda Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Gökhan Bozkurt ve toplantının koordinasyonundan sorumlu AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Dr. Ahmet Esen tarafından birer sunum yapıldı. Sunumların ardından Vali Orhan Tavlı başkanlığında paydaşlar tarafından tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantı sonucunda deniz araçlarının bağlanma yerlerinin çevreci yöntemler ile sayısının arttırılması üzerine, il genelinde ihtiyaç duyulan alanları tespit etmek amacıyla çalışma grubunun kurulması kararı alındı. Toplantıda, mapa şamandra projelerinin desteklenmesi; atıklar ile ilgili olarak, atık toplama noktası ve tekne sayısının arttırılması, atık denetimlerinde teknolojik yaklaşımların benimsenmesi istendi. Kurumların denetim ve kontrol kapasitesinin arttırılması da görüşülürken, karasal kirlilik ile ilgili olarak, il genelindeki atık su, tarımsal ilaç, yat çekek yerleri, kanallardan denize ulaşan alüvyonlar, yük gemileri kaynaklı deniz kirliliğin boyutlarının tespit edilmesi üzerine araştırma projelerinin yapılması; marinaların ve yat çekek yerlerinin mevcut kapasitelerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, ticari tekne ve özel yat sayıları ve ilin dinamik nüfusu değerlendirildiğinde gelecek dönem senaryolarının belirlendi. Akyaka, Köyceğiz, Dalyan kanallarındaki teknelerin dönüşümlerinin sağlanmasına yönelik muhtemel paydaşları da içerecek şekilde planlama yapılmasına karar verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nesli tükenmekte olan mor vatoz oltaya takıldı

pruvahaber2021

Göktürk-1 Keşif Uydusu, Ever Given’i görüntüledi

pruvahaber2021

Meksika’da yaklaşık 300 deniz kaplumbağası karaya vurdu

pruvahaber2021

Akar Denizcilik gemisinde 3 mürettebat yaşamını yitirdi

pruvahaber2021

Bursa’da, plankton çoğalması deniz suyu kahverengiye dönüştürdü

pruvahaber2021

KOSDER’den gemi insanlarının aşılanması için işbirliği çağrısı

pruvahaber2021

Japon balıkçı teknesi ile Rus gemisi çarpıştı: 3 ölü

pruvahaber2021

Sakarya Denizcilik MYO yeni binasına geçiyor

pruvahaber2021

Bora Kaptanın katiline ağırlaştırılmış müebbet

pruvahaber2021