Pruva Haber
Aktüalite Denizlerden SEKTÖR REHBERİ

Dünyanın ilk otonom ve emisyonsuz konteyner gemisi

Norveçli gübre üreticisi Yara, uzun zamandır beklenen, emisyonsuz nakliye için dünyanın ilk elektrikli ve otonom konteyner gemisi Yara Birkeland’ı piyasaya sürdü. Gemi, Cuma günü Oslo fiyordundaki ilk seferine çıktı.

Dünyanın ilk otonom ve emisyonsuz konteyner gemisi

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre, Balıkçılık ve Okyanus Politikası Bakanı Bjørnar Skjæran ile birlikte Oslo’ya varan gemiyi gezmek için hazır bulundu.

“Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve kendinden tahrikli konteyner gemisini sergilemekten gurur duyuyoruz. Yara CEO’su Svein Tore Holsether, bunun 1.000 ton CO2’yi azaltacağını ve yılda 40.000 seferin yerini dizel motorlu kamyonlarla değiştireceğini söylüyor.

Yara, 2017’den beri denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg ile birlikte çalışıyor – denizcilik sektörünün otonom operasyonlara ve sıfır emisyonlu nakliyeye yolculuğuna öncülük eden öncü bir proje. Proje, geminin planlanan teslimatını bir yıldan fazla geciktiren COVID-19 salgını tarafından neredeyse raydan çıktı.

120 TEU’luk gemi, Yara’nın Porsgrunn tesisinden Norveç’in Brevik ve Larvik limanlarına gübre ürünleri taşırken emisyonları azaltacak ve karayolu taşımacılığını yılda 40.000 kamyon yüküne kadar azaltacak.

Güzergah, güney Norveç’teki Herøya, Brevik ve Larvik limanları arasındaki kıyıdan 12 deniz mili mesafe içinde seyretmesini sağlayacak. Alan, Norveç Kıyı İdarelerinin Brevik’teki VTS sistemi tarafından yönetilmektedir ve limanlar arasındaki mesafeler Herøya – Brevik için yaklaşık 7 nm ve Herøya – Larvik için 30 nm’dir.

Gemi VARD tarafından inşa edildi ve 2022’den itibaren insanlı ticari operasyonlara başlayacak ve gemiyi kendinden tahrikli hale getirecek ve sonunda otonom, tamamen elektrikli bir konteyner gemisi olarak sertifikalandırılacak teknolojinin iki yıllık bir test dönemini başlatacak.

Gemi, Masterlys’in Horten’deki izleme ve operasyon merkezinden işletilecek. Masterly, KONGSBERG ve Wilhelmsen arasındaki bir ortak girişimdir.

“Norveç büyük bir okyanus ve deniz ülkesi ve diğer ülkeler denizde yeşil çözümler için Norveç’e bakıyor. Yara Birkeland, Norveç denizcilik kümelenmesi ve endüstrisinde sahip olduğumuz güçlü bilgi ve deneyimin sonucudur. Kongsberg Grubu CEO’su Geir Håøy, projenin yeşil geçişe katkıda bulunan ve Norveç teknolojisi ve endüstrisi için büyük ihracat fırsatları sağlayan dünya lideri bir yeniliği nasıl geliştirdiğimizi gösterdiğini söylüyor.

Yenilenebilir enerji projelerini teşvik etmekten sorumlu bir devlet kuruluşu olan Enova, proje için 133,5 milyon NOK’a kadar tahsis etti.

“Düşük emisyonlu bir topluma giden yolda, ulaşım emisyonlarının neredeyse sıfıra inmesi gerekiyor. Bunu başarmak için pazarı dönüştürebilecek projelere – başkalarının önünü açma ve sektörlerindeki değişimin hızını artırma potansiyeline sahip projelere ihtiyacımız var. Enova CEO’su Nils Kristian Nakstad, dünyanın ilk otonom ve tamamen elektrikli konteyner gemisinin yapacağına inandığımız şeyin tam olarak bu olduğunu söylüyor.

•             Kongsberg tarafından sağlanan Yara Birkeland Ana Bilgileri

•             Length o.a.: 79,5 m

•             Length p.p.: 72,4 m

•             Width mld.: 14,8 m

•             Depth shelter deck: 10,8 m

•             Draught (full): 6 m

•             Draught (ballast): 3 m

•             Service speed: 6 knots

•             Max speed: 13 knots

Capacity

•             Cargo capacity: 120 TEU

•             Deadweight: 3 200 mt

Propulsion

•             Propulsion system: Electric

•             Propellers: 2 Azimuth pods

•             Thrusters: 2 Tunnel thruster

•             Battery pack: 7 – 9 MWh

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kayıp denizaltının enkazı bulundu

pruvahaber2021

X-Yachts’ın yarış ve festival buluşması: Gold Cup

pruvahaber2021

Dev kruvaziyer gemileri Bursa’da demir atacak

pruvahaber2021

Samandağ Sahiline petrol sızıntısı vurdu

pruvahaber2021

95 kruvaziyer Türkiye’yi rotadan çıkardı

pruvahaber2021

Ufkun Kitap Gemisi Köy Okullarına Ulaştı

pruvahaber2021

Gebze’de balıkçılar deniz altındaki müsilajdan şikayetçi

pruvahaber2021

İzmit Körfezi’ni kirleten gemiye 1 milyon 286 bin TL ceza

pruvahaber2021

Cumhurbaşkanlığı Yat Yarışları birincisi HSSK Quick Sigorta

pruvahaber2021