Pruva Haber
İş Dünyası

Dünyaya gemi yapıp yılda 150 milyon euro kazanıyor

Yalova’dan dünyaya gemi üretimi yapan tersane, yaptığı gemilerden yılda 150 milyon euro kazanç elde ediyor.

Dünyaya gemi yapıp yılda 150 milyon euro kazanıyor

Altınova ilçesinde faaliyette bulunan Tersan Tersanesi, dünyanın bir çok ülkesine sipariş üzerine balıkçı, balık yemi taşıma, kargo ve yolcu gemileri imalatı yapıyor. Binlerce kişinin çalıştığı tersanede yılda 6 tane devasa boyutlarda gemi inşa ediliyor. Burada inşa edilen gemilerin her birinden ülkeye 25 milyon euro döviz girdisi sağlanıyor. Tersane yılda toplam 150 milyon Avro net kâr elde ederek ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Ancak tersane eleman sıkıntısı yaşıyor. Yetişmiş vasıflı kaynak ve montajcı elemanlarına ihtiyaç duyan tersane, 8 bin liraya çalışacak eleman bulamıyor. İş bilen, kendini geliştirmiş elemanları 8 bin lira maaşla işe alacak tersanede iş yoğunluğundan dolayı eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Tersanenin üretimiyle alâkalı bilgi veren Tersan Tersanesi Plânlama Müdürü Şükrü Eren, “Burada tamamen yurt dışına ihraç edeceğimiz yüksek teknolojiye sahip balıkçı, yolcu, balık yemi taşıma ve kargo gemileri yapıyoruz. Bizim tersane olarak elemana ihtiyacımız var. Yüksek teknolojik gemileri vasıflı personelimizle birlikte yapacağız. Personel yetişmesi için üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Gemi inşa sanayiinin temelinde kaynak var. Paslanmaz ve argon kaynak bilen, kaynak konusunda uzmanlaşmış personele ihtiyacımız var. Mobilya ve panel montajlarında da yetişmiş eleman ihtiyacımız var. Bizim burada maaşlar iyi. Vasıfsız eleman maaşları 3 bin 500 liradan başlıyor. Vasıflı elemanlarda maaşlar 8 bin liraya kadar çıkıyor. Eleman bulabilsek bu paraları vereceğiz, ama bulamıyoruz. Biz yaptığımız gemileri ihraç ediyoruz. Biz tersanemizde yılda 6 tane gemi inşa ediyoruz. Bu gemilerden gemi başına 25 milyon euro kâr elde ediyoruz. Bu da ülkemize önemli bir döviz girdisi sağlıyor” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye kendi gemilerinden başkasını sökmemeli

pruvahaber2021

Ege İhracatçı Birlikleri’nde genel kurul maratonu başlıyor

pruvahaber2021

Türkiye lojistikte köprü ülke oldu

pruvahaber2021

Koç Savunma ile mavi derinliklerde

pruvahaber2021

Süveyş Kanalı 7. günde kısmen açıldı

pruvahaber2021

IDEF 2021 kapılarını açtı

pruvahaber2021

Çin en büyük yolcu gemisini inşa etmeyi planlıyor

pruvahaber2021

Lucien Arkas, 2. kez İtalya Liyakat Nişanı’na layık görüldü

pruvahaber2021

Taşımacılık sektörü toparlanıyor

pruvahaber2021