Pruva Haber
Denizlerden

Ever Given sahibi firma, tazminatı navlun sahipleriyle paylaşmak istiyor

Süveyş Kanalında trafiği bir hafta durduran “The Ever Given” yük gemisinin sahibi Japon firma, kendisinden talep edilen tazminatın bir kısmını, navlun sahiplerinin üstlenmesini istedi.

Yük gemisinin sahibi Japon Shoei Kisen, gemi ya da navlunda oluşan hasarları kapsayan “müşterek avarya bildirimi” yoluyla kendisinden talep edilen yaklaşık 916 milyon dolarlık tazminatın bir bölümünü, yük gemisindeki yaklaşık 18 bin konteynerin bir kısmının sahiplerinin üstlenmesini talep etti.

Firma, Süveyş Kanal İdaresi (SCA) ile anlaşma sağlanana kadar yük gemisinin, kanal güzergahında geçiş şeridi olarak bilinen Büyük Acı Göl’de bekletildiğini anımsattı.

Hasar paylaşımına, sigortanın karşıladığı miktarı ve navlun sahiplerinden talep edilen ödeme dilimine dair detaylara yönelik bilgi verilmedi.

Tayvanlı “Evergreen” firmasınca işletilen ve Rotterdam Limanı’na yol alan 400 metre uzunluğundaki yük gemisi, 24 Mart’ta kanal yolunda kum fırtınasına yakalanmıştı.

Panama bandıralı yük gemisi fırtına sonrası, kanalın güney girişinin 6 kilometre kuzeyinde rotadan çıkıp, kıyıya çarparak kanalda sıkışmıştı.

SCA, çalışmaların ardından 29 Mart’ta dev yük gemisini yüzdürme çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını ve kanalın deniz trafiğine açıldığını açıklamıştı.

Büyük Acı Göl’de bekletilen gemideki 25 Hindistanlı mürettebatın durumunun iyi olduğu, gemide yeterli gıdanın bulunduğu açıklandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin limanlarındaki konteyner hacmi mayısta yüzde 13,3 arttı

pruvahaber2021

Kruvaziyer turizmi için 2021 öngörüsü ve değerlendirmeler

pruvahaber2021

İzmir’in sualtı kültür mirası keşfedilecek

pruvahaber2021

Deniz Kuvvetleri İHA’ları 12 ilde 45 orman yangını tespit etti

pruvahaber2021

Deniz yüzeyindeki sarı tabakanın nedeni belli oldu!

pruvahaber2021

DENİZİN İNCİLERİ SALGIN DİNLEMEDİ

pruvahaber2021

NATO’nun Samsun çıkarması: 3 savaş gemisi limana demirledi

pruvahaber2021

G7 ülkeleri: İsrailli şirkete ait gemiye düzenlenen saldırıda deliller İran’ı işaret ediyor

pruvahaber2021

Aşırı sıcaklar yüz milyonlarca deniz canlısının ölümüne neden oldu

pruvahaber2021