Pruva Haber
Etkinlikler

Gümrük Müşavirliği Mesleği Konuşuldu

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nin çevrim içi etkinlikleri kapsamında; Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunlar Derneği (DEFMED) ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Gümrük Müşavirliği Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Yarını” webinarı COVID-19 salgını dolayısıyla çevrimiçi olarak DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı Orçun ERBAYRAKTAR moderatörlüğünde gerçekleşti.

Gümrük müşavirliği mesleğinin gerekleri, ihtiyaçları ve geleceğinin konuşulduğu ve açılış konuşmasını Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali DEVECİ’nin yaptığı webinara; Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Enver KÖK, İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın DALAY ve Gümrük müşaviri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunu Ziya AKGÜN konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşmasında sözlerine göreve yeni başlayan Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Enver KÖK’ü tebrik ederek başlayan Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali DEVECİ, pandemi sebepli zorlu koşulların en yakın zamanda geçmesi temennisi ve bu dönemde emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak oturumu başlattı.

Seminerin moderatörü Orçun ERBAYRAKTAR sözlerine; Denizcilik İşletmeleri Yönetimi bölümünün gümrük müşavirliği için kabul edilen bölümler arasına eklenmesi hususunda verdikleri mücadelenin mutlu sona ulaştığı müjdesini vererek başladı ve destek verenlere teşekkür etti.

Gümrük görevlileri ile gümrük müşavirlerini bir elmanın iki yarısı olarak tanımlayan Mehmet Enver KÖK gümrük iş ve işlemlerini canlı ve hızlı ve eş zamanlı reaksiyon gerektiren bir kurum olarak niteledi. Gümrük kavramının varlık sebebini anlatan KÖK, gümrük iş ve işlemlerinin bir bütün olduğunu vurguladı.

Seminerde ikinci konuşmacı İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın DALAY idi. “Gümrük Müşavirliği Mesleği ve Geleceği” başlıklı sunumunu arz eden DALAY gümrük müşavirliği mesleğinin özellikleri, gerektirdikleri, görev ve sorumluklarından bahsetti.

Son konuşmacı olarak söz alan Gümrük müşaviri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi mezunu Ziya AKGÜN, “Sonsuza Kadar Yaşayacak Meslek Gümrük Müşavirliği” isimli sunumunu arz etti. AKGÜN, mesleğin tarihi ile başlayan sunumunu “geleceği sizler belirleyeceksiniz” sözleriyle noktaladı.

Soru-cevap şeklinde devam eden seminer, konuşmacılara teşekkür plaketlerinin takdimi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Durmuş Ali DEVECİ’nin kapanış konuşmaları ile sona erdi. Gümrük Müşavirliği Mesleğinin Dünü, Bugünü ve Yarını Semineri’nin tekrarını yukarıdaki linkten izleyebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TEKNOFEST 2021 Roket Yarışması’na Başvuru İçin Son 3 Gün

pruvahaber2021

“Gemi aşçılığı” eğitimi düzenlendi!

pruvahaber2021

9. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması Sonuçlandı

pruvahaber2021

Covid-19 Pandemisinin Deniz Ticaret Hukukuna Etkileri Konuşuldu

pruvahaber2021

Liderlerin Pozitif Değişim için Büyük Buluşması

pruvahaber2021

SportsBoat Trofesi’nde sezon açıldı

pruvahaber2021

DENİZİN İNCİLERİ SALGIN DİNLEMEDİ

pruvahaber2021

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ GEMİ İNŞAATI VE DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ

pruvahaber2021

Deniz Kızları, Teos Marina’da bir araya gelecek

pruvahaber2021