Pruva Haber
Köşe Yazıları

Kabotaj hakkı, Türk denizciliğinin tacı ve kalesidir

Türk denizciliğinin bağımsızlık, özgürlük ve egemenlik güvencesi kabotaj hakkımızı elde ettiğimiz gün olan 1 Temmuz 1926’nın 95. yılında Denizcilik ve Kabotaj Bayramımızı karşılamanın tarifsiz kıvanç ve sevincini yaşıyoruz. 

Yüzyıllardır denizlere hakim olan medeniyetimizin ve fedakâr denizcilerimizin bizlere yaşattığı tarifsiz bir gurur olan Kabotaj hakkı, Türk denizciliğinin tacı ve her ne pahasına olursa olsun korunması gereken kalesidir.

Bizler denizciler olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Kabotaj hakkımızı ulusal ve uluslararası egemenliğimizin güvencesi olarak benimsiyor ve tüm denizcilik iş kollarında bu güvencenin korunması ilkesi etrafında hizmet üretiyoruz.

Büyük Önderimizin de söylediği gibi “Topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer.” Unutmamalıyız ki, denizlerimiz gelişmemiz açısından sahip olduğumuz en önemli değerlerimizdir.

Türk denizciliğinin milli meselesi olan Kabotaj hakkının kazanılmasında katkısı olan başta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Emir Çaka Bey’den Barbaros Hayrettin Paşa’ya, Turgut Reis’ten Umur Bey’e, Seydi Ali Reis’e, Kurtuluş Savaşımızın denizci kahramanları Deniz Yüzbaşı Adil Bey’e Gamsız Hasan Bey’e, Ertuğrul Firkateynindeki kahramanlarımızdan Dumlupınar Denizaltısındaki Mehmetçiklerimize kadar isimlerini Türk denizciliğine yazdırmış olan tüm deniz şehitlerimizin manevi huzurlarında saygıyla eğiliyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
 
Saygılarımla,

Orçun Erbayraktar

DEFMED Yönetim Kurulu Başkanı

D.E.Ü. Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yolu Deniz, Özü İnsan…

pruvahaber2021

Birlikte Hareket Etmek

pruvahaber2021

Haberimiz neta, dümenimiz viya olsun…

pruvahaber2021