Pruva Haber
İş Dünyası

KURU İNCİRİN İHRACAT YOLCULUĞU 6 EKİM’DE BAŞLAYACAK

KURU İNCİRDE ÜRÜNÜN OLGUNLAŞMA DÖNEMİ VE İKLİM KOŞULLARI DA BAZ ALINARAK 2021 SEZONUNUN İLK YÜKLEME TARİHİNİN 6 EKİM OLARAK TİCARET BAKANLIĞI ONAYINA SUNULMASINA KARAR VERİLDİ.

KURU İNCİRİN İHRACAT YOLCULUĞU 6 EKİM'DE BAŞLAYACAK

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incirin, 2021/2022 sezonunda “ilk gemi tarihi” olarak da bilinen ilk ihracat tarihini belirlemek için ihracatçı birliklerine üye kuru incir ihracatçısı firmalar, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) temsilcileri, Kuru İncir Danışma Niteliğinde Genel Kurul Toplantısında online olarak bir araya geldi. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, “Ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden biri olan kuru incirde ürünün olgunlaşma dönemi ve iklim koşulları da baz alınarak 2021 sezonunun ilk yükleme tarihinin 6 Ekim 2021 olarak Ticaret Bakanlığı onayına sunulmasına karar verildi. Toplantıda alınan ve Kuru Meyve Sektör Kurulu tarafından onaylanan bu tarih, Ticaret Bakanlığından alınacak onay sonrasında resmiyet kazanacak ve yürürlüğe geçecek” dedi.

Kuru incir rekolte saha çalışmaları tamamlandı

Kuru incir ihracatının 2020 sezon başı olan 30 Eylül 2020’den 28 Ağustos 2021 tarihine kadar önceki sezonun aynı dönemine göre miktarda yüzde 2 artışla 67,2 bin ton, değerde yüzde 4 artışla 241 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşan Celep sözlerine şöyle devam etti: “Bu ürün yılında en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke; Almanya, ABD, Fransa, İtalya ve İsviçre oldu. Tarım ve Orman Bakanlığımızca Aydın ve İzmir illerinde geçtiğimiz haftalarda kuru incir rekolte saha çalışmaları tamamlandı. Resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yapılmasını bekliyoruz.”

Ağaçlarda gazelleme sorunları

Toplantıda aynı zamanda Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği teknik ekibinden ve bazı sektör paydaşlarının üretim bölgelerindeki gözlemlerinden edinilen bilgilere göre, temmuz sonu ağustos başında meydana gelen aşırı sıcakların bazı bölgelerde ağaçlarda gazelleme gibi sorunlara yol açması ve verime olası olumsuz etkileri de ele alındı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gemi söküm tesisinde iş kazası

pruvahaber2021

Yapay zeka denizcilik sektöründe verimliliği artıracak: Akıllı Rotalama Yazılımı!

pruvahaber2021

Türk Loydu’ndan 3 Boyutlu Plan Onay Hamlesi

pruvahaber2021

Ereğli tersanelerinin canlanması için adım atıldı

pruvahaber2021

SAAM, Panama için yeniden SANMAR’ı seçti

pruvahaber2021

TOGG Fabrikası, Türk Loydu kontrolünde inşa ediliyor

pruvahaber2021

Bakanlık, ihracatta hedefe 15 uzak ülke koydu

pruvahaber2021

Samsung Heavy, yük gemileri için uzaktan kontrol sistemini tanıtacak!

pruvahaber2021

Tarladan sofraya güvenli yolculuk nasıl olmalı?

pruvahaber2021