Pruva Haber
İş Dünyası

MAERSK CEO’SU, FOSİL YAKITLI GEMİLERİN İNŞASININ YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

MAERSK CEO’SU SOREN SKOU, ULUSLARARASI DENİZCİLİK ÖRGÜTÜ’NÜN FOSİL YAKITLI GEMİLERİN İNŞASINI YASAKLAYARAK AVRUPA OTOMOBİL ENDÜSTRİSİNİN İZİNDEN GİTMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI.

MAERSK CEO'SU, FOSİL YAKITLI GEMİLERİN İNŞASININ YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Soren Skou: “Avrupa Komisyonu, 2035’te içten yanmalı motorlu araçların üretimini sona erdirmeyi teklif ediyor. Uluslararası Denizcilik Örgütü, iddialı hedefleri ve denizciliği karbondan arındırma önlemleri olan fosil yakıtlı gemiler için de aynısını yapmalı. Birleşik, küresel bir karbon vergisi ve fosil yakıtlı gemilerin sona ermesi, tersaneler ve üreticiler de dahil olmak üzere denizcilik ekosistemine rüzgarın hangi yönden estiği konusunda güçlü bir sinyal olacak. Küresel emisyon azaltma hedeflerine ulaşma çabalarını hızlandırmamız gerekiyor. “ ifadelerini kullandı.

Soren Skou, konuşmasının devamında: “Küresel bir ölü tarih, gelecekteki yeni inşa edilmiş gemileri ele alacak ve karbon vergisinden mevcut gemiler üzerindeki etkiyi tamamlayacak. 450 USD/ton yakıtla sona eren bir aşama ile bu vergi, bugünün fosil yakıtları ile yarının karbon nötr yakıtları arasındaki fiyat farkını ele alacak. Fiyat farkı daraldıkça, IMO’nun Enerji Verimliliği Tasarım Endeksi önümüzdeki aşamalarda fosil yakıtlı gemilerin bitiş tarihini küresel bir gerçeklik haline getirmek için bir araç olabilir. “ dedi.

Maersk’in, 2023’te teslim edilecek olan ilk karbon nötr gemilerini inşa etme süreci devam ediyor. Bu yazın başlarında, Maersk , dünyanın karbon nötr metanolle çalışan ilk konteyner gemisi olacak gemi inşası için bir gemi inşa sözleşmesi imzaladı.

Ağustos ayında şirket, yine karbon nötr metanol ile çalıştırılabilen sekiz adet 16.000 TEU konteyner gemisine 1.4 milyar dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli Firmalar Türk çözüm ortakları arıyor

pruvahaber2021

Lucien Arkas, 2. kez İtalya Liyakat Nişanı’na layık görüldü

pruvahaber2021

Cosco, Hamburg Limanı’nın yüzde 38 hissesini satın aldı

pruvahaber2021

Gemi söküm tesisinde iş kazası

pruvahaber2021

Ever Given tazminatı 550 milyon dolara düştü

pruvahaber2021

Lojistik önemini korumaya devam edecek

pruvahaber2021

Konteyner Krizinde İkinci Dalga Mı Geliyor?

pruvahaber2021

Bodrum İçmeler Liman İşletmesi DTO ortaklığında kuruluyor

pruvahaber2021

TAB: Aşı olmamış personel ile kontrat imzalanmamalı

pruvahaber2021