Pruva Haber
Denizlerden

‘Müsilaj’da bu seneki manzarayı arayacağız’

MAREM kapsamında gemiyle açılan araştırmacılar 200 istasyon ve 450 farklı noktada incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde kirlilik dışında çarpıcı tespitler yapıldı. Çalışma sonuçlarını açıklayan Proje lideri Hidrobiyolog Levent Artüz. Artüz, “Bu seneki manzarayı arayacağız, bundan sonraki felaket müsilajı arttıracak nitelikte olacak” dedi.

'Müsilaj'da bu seneki manzarayı arayacağız'

Marmara Çevresel İzleme Projesi (MAREM) kapsamında Marmara Denizi genelinde toplam 200 istasyon ve 450 farklı noktada araştırma yapıldı. 28 Ağustos’ta Tekirdağ Mürefte Limanı’ndan başlayan çalışmalar 4 Eylül tarihinde tamamlandı. Çalışmada müsilajın oluşumu, son durumu ve ekosisteme bıraktığı etkiler araştırıldı. Bu kapsamda Marmara Denizi’nin her yeri inceleme altında alındı.

Çalışmaya MAREM Proje Lideri Hidrobiyolog Levent Artüz, MAREM Proje Koordinatörü Bülent Artüz, Prof. Dr. Bahattin Yalçın, Prof. Dr. Dumrul Gülen, Prof. Dr, Celal Kurtuluş Buruk ve Dr. öğretim üyesi Aydın Dönmez katıldı.

Levent Artüz, çalışma sonuçlarını açıkladı.

Müsilaj duruyor ama şekli farklı

Artüz, “Müsilaj durumunun vahametinden dolayı Tekirdağ bölgesinde bir izleme istasyonu kurmaya çalışıyoruz. Müsilajın farklı safhaları var. Temmuz ayında biz müsilajın örtü safhası ile ilgileniyorduk. Ancak müsilaj kaybolmadı. Marmara Denizi’nde müsilaj duruyor ama şekli farklı. Doğal olarak ufak bir kısmı bakteriyolojik olarak parçalanıyor. Ama bu kadar büyük bir kitleyi parçalayacak bakteriler ileride ikinci bir sorunu yaratacaktır. Çünkü müsilaj yok olduğunda geriye çok ciddi bir bakteri biyokütlesi kalacak” diye konuştu.

‘Marmara Denizi’nde renk değişimleri de başladı’

Hidrobiyolog Levent Artüz, “Müsilaj ile mücadele için çok iyi bir eylem planı yapıldı ancak o planın altı doldurulmadı. Zaten Marmara Denizi’nde renk değişimleri de başladı. Marmara Denizi artık deniz rengi değil, gri bir renk oldu. Mesela son 15 senedir örneklediğimiz istasyonlar var. Onlardan biri de Marmara Denizi’nin biyoçeşitlilik açısından en zengin istasyonu. 2018 yılında bu istasyonda 200’e yakın tür tespit edilirken, bu sene yapılan çalışmada 21 adet farklı tür tespit edildi” ifadelerini kullandı.

‘Marmara Denizi yıkılmış bir bina gibi’

Marmara Denizi’nde biyoçeşitliliğin tamamen dibe vurmuş durumda olduğunu vurgulayan Artüz, “Marmara Denizi’ni canlıların neredeyse yaşamadığı bir ortam olarak adlandırabiliriz. Bir de normal kirlenmenin dışında çok ciddi renk değişimleri söz konusu. Şu an Marmara Denizi yıkılmış bir bina gibi. Ancak sorun müsilaj değil asıl sorun Marmara Denizi’nin kirletiliyor olması” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Düzenli kruvaziyer seferleri Antalya’dan başladı

pruvahaber2021

Gübre yüklü kargo gemisi Gresik’te battı: Mürettebat tahliye edildi!

pruvahaber2021

Gençlerden denizi temizleyecek elektrik akımı projesi!

pruvahaber2021

VLOG: Olimpik Milli Sporcumuz Dilara Uralp ile antremana çıktık

pruvahaber2021

Türk girişimciden müsilaj sorununa çözüm önerisi

pruvahaber2021

Bodrum’a gelen lüks yat 1 milyon 752 bin liralık yakıt aldı

pruvahaber2021

2,8 milyar dolara mal olan Lamu Limanı’na ilk gemi yanaştı

pruvahaber2021

ABD’nin BAE açıklarında el koyduğu tankerdeki İran petrolünü sattığı ortaya çıktı

pruvahaber2021

Balon balığı alımları başladı

pruvahaber2021