Pruva Haber
Denizlerden

Onur Cavit Biriz Olimpiyat kotasını aldı

Milli sporcumuz Onur Cavit Biriz RS:X Erkekler sınıfında Tokyo’da gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi temsil edecek.

RS:X rüzgar sörfünde Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Onur Cavit Biriz, “Daha önce de birçok kez ülkemiz adına yarıştım ama şu an hissettiklerim bambaşka. Ülkemizi Japonya’da en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

İzmir Ekonomi Üniversitesinden yapılan açıklamada, akademik hayatına üniversitenin İşletme Bölümünde devam eden Onur Cavit Biriz’in 14 yaşında milli takıma seçildiği, 2015 ve 2016’da gençler kategorisinde ardından da 3 yıl da genel kategoride üst üste birincilik elde ettiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Onur Cavit Biriz, rüzgar sörfünü 14 yıldır aralıksız sürdürdüğünü ve olimpiyatlara katılma hakkı kazanarak çok önemli bir aşamaya geldiğini kaydetti.

Milli takıma seçildiği günü çok net hatırladığını vurgulayan Onur Cavit Biriz, şunları kaydetti: “O yıllarda, ‘Acaba bir gün olimpiyatlara katılabilir miyim?’ diye hayal ederdim. Olimpiyat yarışmalarını izler, orada olduğumda ne yapacağımı düşünürdüm. Şimdi ise olimpiyatlara ben gidiyorum. Sörfe çok emek verdim. Bazen yoruldum, okulla sporu bir arada yürütmekte zorlandığım da oldu. Ama hiç pes etmedim, asla vazgeçmedim. Sonunda da başardım. Şu anda İstanbul’dayım, antrenmanlarıma her gün devam ediyorum. Günde en az 5 saat çalışıyorum. Kendimi çok zinde, hazır hissediyorum.”

Onur Cavit Biriz, olimpiyat kotasını aldıktan sonra çok heyecanlandığını belirterek, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Mutluyum, gururluyum ama olimpiyatlarda şimdiye dek yaptığımın daha iyisini yapmam gerektiğinin farkındayım. Daha önce de birçok kez ülkemiz adına yarıştım ama şu an hissettiklerim bambaşka. Ülkemizi Japonya’da en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Olimpiyatlara yaklaşık 2 ay kaldı. Son hazırlıklarımı da tamamladıktan sonra Tokyo’nun yolunu tutacağım.”

9 yaşındayken sörfçü olmak için ağlamış

Küçük yaşta rüzgar sörfüne başladığını aktaran Onur Cavit Biriz, şunları kaydetti:

“9 yaşında ailemle İzmir Alaçatı’da arabayla giderken, sörf yapanlara camdan bakmış ve ‘sörfçü olacağım’ diye ağlamıştım. Yaşım küçüktü ama ben kararımı vermiştim. Ailem de bu konudaki ısrarımı kabul edip bana antrenörlerden ders aldırmaya başladı. Böyle başlayan maceram, Tokyo’ya kadar uzandı. Bu serüvenim, film şeridi gibi gözümün önünde. Şimdi ise, yeni başarılara ulaşmanın vakti. Bugüne kadar benden desteğini esirgemeyen aileme, arkadaşlarıma ve akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum.”

Yelken dalında sporcu sayısı 8’e yükseldi

Öte yandan Onur Cavit Biriz’in de kota almasıyla Türkiye’yi Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yelken dalında 6 sınıfta temsil edecek sporcu sayısı 8’e yükseldi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yelken dalında ülkemizi temsil edecek sporcular ve yer alacakları sınıflar şöyle:

FINN: Alican Kaynar (FB Doğuş Yelken)
470: Ateş Çınar (FB Doğuş Yelken)
470: Deniz Çınar (FB Doğuş Yelken)
470 KADIN: Beste Kaynakçı (ARM Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü)
470 KADIN: Okyanus Arıkan (ARM Urla Yelken Gençlik ve Spor Kulübü)
LASER RADIAL: Ecem Güzel (GS Yelken Şubesi)
RS:X KADIN: Dilara Uralp (Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü)
RS:X ERKEK: Onur Cavit Biriz (GS Yelken Şubesi)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayvalık’ta dün etkili olan fırtına nedeniyle 80 teknenin battığı belirlendi

pruvahaber2021

Marmaris Yarışını Yapacak

pruvahaber2021

Greenpeace gemisi, Marmara Denizi için İstanbul’da

pruvahaber2021

Türk yük gemisi Yunan adasında karaya oturdu!

pruvahaber2021

Ekipler gemiyi Ahırkapı’ya demirletti

pruvahaber2021

Bosphorus Cup, görsel şölenini Haliç’e taşıyor

pruvahaber2021

İpsala’da yılda 5 milyon balık üretimi yapılıyor

pruvahaber2021

Çıldır Gölü tarihinde ilk defa Ocak ayında çözüldü

pruvahaber2021

Kıyılarımızın güvenliği onlara emanet!

pruvahaber2021