Pruva Haber
Denizlerden

Turistik dalış noktalarına temizlik dalışı

Antalya’da yaz sezonu öncesinde, sualtındaki turistik dalış noktalarında temizlik çalışması başlatıldı

Türkiye Sualtı Sporları Antalya İl Temsilcisi İsa Alemdar ile dalgıç ekibi, kış aylarında fırtına ve farklı nedenlerle çevrelerinde çöp yığınları oluşan hayalet ağların takıldığı alanlara dalış yaparak, temizlik çalışması yapıyor. Antalya bölgesinde en çok dikkati çeken batığın, Kaleiçi Yat Limanı açığında ‘Fransız Sosyete Batığı’ olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı sırasında batan St. Didier gemisine ait batık olduğunu belirten İsa Alemdar, “Savaş batıkları arasında St. Didier’in çok emsali yok. 18 metre derinlikte başlar, 30 metrede biter. Batık tek parça halinde. Buraya yurt dışından gelen meraklıların dalışını gerçekleştiriyoruz. Batığı görenler, St. Didier batığının emsalsiz olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Burası, dalış turizmi için, Antalya için altın bir bilezik” dedi.

St. Didier batığının özellikle kış aylarında akıntıların yönü nedeniyle en çok hayalet ağ işgaline açık olduğunu anlatan Alemdar, “Her sezon öncesi mutlaka temizlik ve kontrol için dalış yapıyoruz. Genellikle, hayalet ağlarla karşılaşır ve onları titizlikle toplayarak batığa zarar vermesinin önüne geçiyoruz. St. Didier, Antalya için çok önemli tarihi bir miras. Bizler bu batığa sahip çıkıyor ve onu ihmal etmiyoruz. Kış aylarında dip akıntısı nedeniyle hayalet ağların yanı sıra, farklı atıklar dalış noktalarına yerleşebiliyor. Buraları temizleyerek dalışa hazır hale getiriyoruz. Su üstündeki tarihe sahip çıktığımız gibi su altındaki tarihe de sahip çıkmamız önemli” diye konuştu.

Falezler bölgesinde turistik dalış yapılan noktalarda da kontrol ve temizlik amaçlı sık sık dalış yaptıklarını aktaran Alemdar, “Oraların da insan eliyle kirletilmesine müsaade etmiyoruz” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Muş Alparslan-1 Barajı’nın sularının çekilmesiyle eski yapılar ortaya çıktı

pruvahaber2021

Foça’da düşen askeri uçaktaki pilotları kurtaran balıkçı o anları anlattı

pruvahaber2021

Beykoz Su Sporları Festivalinde ödüller sahiplerini buldu

pruvahaber2021

Hatay’da sahillerden günde 1 ton petrol atığı temizleniyor

pruvahaber2021

Yeni tür ahtapot keşfedildi

pruvahaber2021

Yalıkavak Marina’ya ‘5 Altın Çıpa Platin’ ödülü

pruvahaber2021

Mısır, Ever Given ile tazminat konusunda anlaştı

pruvahaber2021

Ukrayna’ya ait gemilerin geçişi durduruldu!

pruvahaber2021

Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyeli 75 gigavat seviyesinde

pruvahaber2021