Pruva Haber
Denizlerden

Türkiye’de bir ilk: Balıkçılık turizmi için pilot çalışma yapıldı

Balık stokları ve su altı habitatları üzerindeki av baskısını azaltıp sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek üzere İtalya’da geliştirilen balıkçılık turizminin Türkiye’de ilk uygulaması Akyaka’da Akdeniz Koruma Derneği tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye'de bir ilk: Balıkçılık turizmi için pilot çalışma yapıldı

Ülkemizde bu uygulamanın ilgili mevzuata uygun şekilde hayata geçmesi için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UN FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı, Akdeniz Koruma Derneği, Akyaka’da ilk pilot uygulamayı gerçekleştirdi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı, Marmaris Liman Başkanlığı, Ege Üniversitesi, WWF Türkiye, Akyaka, Foça, Mordoğan, Erdemli su ürünleri kooperatiflerinden de temsilcilerin katıldığı çalışmada, Akyakalı balıkçılardan Mehmet ve Gülay Doğan’ın balıkçılık turizmi için yenilenen teknesi ile ilk pilot tur gerçekleşti. Bu pilot uygulamanın değerlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için neler yapılması gerektiği konusunda yol haritası belirlendi.

Balıkçılık Turizminin gerekçeleri arasında balıkçılara yeni ve alternatif geçim kaynağı oluşturmak, Biyoçeşitlilik üzerindeki balıkçılık baskısını düşürerek sürdürülebilir balıkçılığı öne çıkarmak. Geleneksel kıyı balıkçılığını ve balıkçılık kültürünü tanıtarak balıkçıların turizm ve deniz koruma konusundaki bilgi ve kapasitelerinin artmasına katkı sunacak uygulamada giderek gerileyen küçük ölçekli balıkçılık mesleğini canlandırılması hedefleniyor. Ayrıca, halkın deniz koruma konusunda farkındalığını artırmak, kadın ve erkek balıkçıların sosyal ve profesyonel rollerini güçlendirerek kadın balıkçıların meslekteki görünürlüğünü arttırmayı hedefliyor.

Geleneksel Balıkçılık Pilot Projesi, Mavi Umut Girişimi kapsamında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UN FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iş birliği, Akdeniz Koruma Derneği’nin yürütücülüğünde gerçekleşiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SRİ LANKA, GÜNLERDİR YANAN X-PRESS PEARL GEMİSİNİN ŞİRKETİNE DAVA AÇACAK

pruvahaber2021

Isaac Peral S-81 denizaltısı görücüye çıktı

pruvahaber2021

Amatör balıkçılara denetim

pruvahaber2021

Savunma Sanayi’den dünyada bir ilk

pruvahaber2021

Yalova’da yıllık 8 bin 900 ton midye üretimi

pruvahaber2021

Fransız askerlerinden Akdeniz’de Türk gemisine baskın

pruvahaber2021

ABD’nin BAE açıklarında el koyduğu tankerdeki İran petrolünü sattığı ortaya çıktı

pruvahaber2021

Erdem Bulat Son Yolculuğuna Uğurlandı

pruvahaber2021

Sualtı onlara emanet

pruvahaber2021