Pruva Haber
Denizlerden

Yeni tür ahtapot keşfedildi

Bilim insanları invaziv olmayan bir şekilde MRI ve CT yöntemlerinden yararlanarak yeni bir tür ahtapot keşfetti. Yeni ahtapota Grimpoteuthis imperator adı verildi.

Günümüzde biyoloji alanında yeni türler keşfedilmeye devam etmekle birlikte rutinde keşfedilen türün yeni tür olup olmadığını anlamak amacıyla organizma üzerinde çeşitli diseksiyonlar ( kesi ) yapılıyor ve böylece ilgili organizma inceleniyor. Şimdi ise bilim insanları invaziv ( girişimsel ) olmayan bir şekilde MRI ve CT ( manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ) yöntemlerinden yararlanarak yeni bir tür ahtapot keşfetti.

Ahtapot

Yeni tür ahtapot keşfedildi

Kuzey Pasifik Okyanusu’ndan yakalanan 30 cm uzunluğuna sahip ahtapot ne yazık ki yakalama girişimleri sonucunda öldü ve bilim insanları elde tek olan bu değerli türün yapısının bozulmadan incelenmesi için kolları sıvadı.

Bilim insanları ilk olarak MRI görüntüleme ile organizmanın iç organlarını ve çeşitli yumuşak dokularını görüntüledi ve daha sonra ilgili ahtapottan doku örnekleri alındı. Daha sonra ilgili ahtapot tomografi cihazları ile görüntülendi ve ahtapotun DNA sekansları analiz edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda yeni ahtapotun dumbo ahtapotlarına ait yeni bir tür olduğu tespit edildi. Yeni ahtapota Grimpoteuthis imperator adı verilmekle birlikte örneğe ait dijital veriler gelecekte MorphoBank adlı çevrimiçi platformda yer alabilir ve böylece araştırmacılar için erişebilir olabilir.

Yeni araştırma BMC Biology adlı dergide yayımlandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denizcilerden Anlamlı Proje

pruvahaber2021

Yaşacan: Broker seçimine öncelik verilmeli

pruvahaber2021

Milli yelkenci Ecem Güzel: Bu sahnede yer almamız gelecek birçok nesil için de ilham ve spora başlama sebebi olacak

pruvahaber2021

Marmara Denizi’ndeki müsilaj uzaydan görüntülendi

pruvahaber2021

Karadeniz Somonu ihracatında yüzde 385 artış

pruvahaber2021

Çanakkale’de sular çekildi. Karaya oturan tekneler korkuttu

pruvahaber2021

SAAM, Panama için yeniden SANMAR’ı seçti

pruvahaber2021

Mısır, Ever Given ile tazminat konusunda anlaştı

pruvahaber2021

Marmaris Yarışını Yapacak

pruvahaber2021