Pruva Haber
Köşe Yazıları

Yolu Deniz, Özü İnsan…

Deniz emekçileri, engin denizleri; özgürlüğün, tutkunun, dinginliğin ve huzurun simgesi, sonsuz bir yaşam kaynağı ve “ekmek teknesi” olarak tanımlıyorlar.

Doğanın eşsiz heybetiyle canlılara sunduğu, içerisinde bambaşka dünyaları barındıran bu kaynak, aynı zamanda farklı coğrafyaları, farklı kültürleri bir araya bağlayan önemli bir köprü görevini üstleniyor.

Denizlerin eriştiği her noktada, “ihtiyaçlarla” “üretimin” bir araya getirilmesi, ticaretin geniş kolunda sonsuz bir alan , emek ve istihdam yaratıyor. Denizaşırı ticaretin hangi yerinde olursanız olun; denizlerin sihri ve bereketi sizi sıkı sıkıya bağlıyor.

Denizi, ticareti ve beraberinde gelen yoğun emek ve gayreti yakından takip edeceğini bildiğim PRUVAHABER ailesine yayın hayatında başarılar diliyorum.

Konusu madem “Deniz ve Ticaret” ben de bu geniş yelpazeye kendi penceremden bir bakış yapayım.

Denizcilik Fakültesi’nde lisans eğitimi sonrası hayatın biraz da kendi seyri ile “Freight Forwarding” sektörüne adım attım. Her gün, adını hiç duymadığınız, haritada bile yerini zor bulacağınız limanlara ve şehirlere yüklemeler organize ediyor olmak, eriştiğiniz her noktada farklı insanlarla etkileşimde bulunmak, tedarikçileriniz, müşterileriniz, iş arkadaşlarınız ve yurt içinde veya yurt dışındaki partnerleriniz ile sürekli irtibat halinde olmak, mesai kavramı olmaksızın çoğu zaman ofiste masa başında ama bir o kadar da sahalarda yük başında ter atıyor olmak, 20 yıl geçmiş olmasına rağmen bana ilk günkü gibi bir heyecan veriyor.

Şimdi yazarken fark ediyorum da “ekmek teknesi” aslında hayatımın önemli bir parçası oluvermiş.

Diğer tüm hizmet sektöründe bulunan iş kolları gibi Freight Forwarding’in de ana öğesini “etkili iletişim” yani “doğru insan” oluşturuyor. Sektörün erişim alanı o kadar geniş ki, zenginliğini yüklerin fiili taşınmasının yanında mutfağında yürütülen yoğun emek ve evrak akışından sağlıyor. Doğru iş yeri , doğru takım arkadaşları ve doğru paydaşlar sizi başarıya taşıyor. Emeğin ve değerinin doğru anlaşıldığı yapılar onlarca yıl faaliyetlerini sürdürebiliyor. Sürekliliğiniz ancak teknik bilginiz, nitelikli ekibiniz ve deneyimleriniz ile sağlanabiliyor. Rekabetin en keskin haliyle hüküm sürdüğü alanda varlığınız, olası sorunlarda çözüm için elinizi taşın altına koyabilmenizle korunuyor.

Tüm bu gerekçeler, özünde doğru insanı bulmanızı zorunlu kılıyor.

İşsizliğin en yüksek oranlara ulaştığı günümüzde şirketlerin sürekli arayışta olması garip bir çelişki olsa gerek. Maalesef ki tüketimin hızla arttığı bu dönemde bazı insani değerlerimiz de yok olmaya yüz tuttu. Hem işveren hem de çalışan açısından doğallık, güvenilirlik, dürüstlük, içtenlik, çalışkanlık gibi olmazsa olmazlar artık ender rastlanan birer “erdem” haline geldi. Dolayısıyla çalışanlar için güvenli bir iş yeri , işverenler için güvenilir çalışan bulmak oldukça zorlaştı.

Hızlı yaşamın hızla yozlaştırdığı ilişkiler, büyük beklentiler, kısa yoldan para kazanma isteği, kontrolsüz hırslar, oldu bittiler, sektörü ama her şeyden önce insanlığı tehdit eder haline geldi. Yine başa dönecek olursak engin denizlerde boğulmamak için her anda doğruları bulmak ve bir araya getirmek çok ama çok önemli.

Başarının kısa zamanda kazandıklarınızda değil, işlerinizin sürekliliğini sağlayabildiğiniz zaman geldiğini unutmamak gerekir. Hırslarınıza yenilmeden, ayağa basarak değil; emek vererek, dengeleri koruyarak, liyakate, insani değerlere, iş ve yaşam ahlakına sahip çıkarak, sürekli öğrenmeye çalışarak ve hızla gelişen dünyaya ayak uydurarak; attığınız her adım sizi iyiye, güzele ve mutluluğa ulaştıracaktır.

İşimizin yolu deniz, özü insan..

Sevgilerimle
Bülent İbik

@bulent_ibik

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kabotaj hakkı, Türk denizciliğinin tacı ve kalesidir

pruvahaber2021

Haberimiz neta, dümenimiz viya olsun…

pruvahaber2021

Birlikte Hareket Etmek

pruvahaber2021